سرآغاز آی بی ام٬ تا امروز

با سلام خدمت کاربران وبسایت استوک لند در این نوشته از نوشته های استوک لند قرار است به برسی لپ تاپ استوک و سرآغاز شروع برند معروف و واقعا حرفه ای آی بی ام بپردازیم٬ همراه ما باشید.

آی بی ام یک شرکت چند ملیتی با اصالت آمریکایی می باشد که مرکز اصلی آن در آرمونک نیویورک قرار دارد .زمینه ی فعالیت اصلی شرکت حوزه ی وسیعی از فعالیت های مربوط به  فناوری اطلاعات و ارتباطات است: طراحی و تولید انواع سخت افزار ها و نرم افزارهای رایانه ای ، ارائه ی انواع خدمات مربوط به زیر ساخت ها ، طراحی و تولید انواع کامپیوترهای مین فریم ، محصولات حوزه ی تکنولوژی نانو، ارائه ی انواع سرویس های هاست و ارائه ی انواع مشاوره های تخصصی  در این زمینه ها تنها بخشی از فعالیت های ابرشرکت آی بی ام است  .

ماجرا از اینجا شروع میشه:

داستان تولد آی بی ام به قرن نوزدهم میلادی باز می گردد . سال ۱۸۸۰ میلادی ، کشور آمریکا. شرکتی با ماهیت هلدینگ به نام CTR متشکل از سه شرکت زیر مجموعه  کار خود را آغاز کرد.هرکدام از این شرکت ها مستقلا به فعالیت های خود مشغول بودند تا اینکه در سال ۱۹۳۳ میلادی ادغام این سه شرکت با یکدیگر ، شرکت آی بی ام را به وجود آورد .

  حوزه ی فعالیت و تنوع خدمات و محصولات این سه شرکت بسیار گسترده و وسیع بود . ساخت دستگاه های حضور و غیاب خودکار تا دستگاه آسیاب قهوه ، هرآنچه که برای نیاز بازار تعریف شده بود در این شرکت ها طراحی و تولید می شد . به عقیده ی کارشناسان همین استراتژی بود که توانست هلدینگ  CTR  را در شرایط نامطلوب و بحران های اقتصادی متعدد حفظ کند. تولید همه چیز.

 چارلز فلینت ،مدیر عامل کمپانی در آن زمان طی یکی از سخنرانی های خود معتقد بود همین تنوع محصولات توانست به جای یک شانس ، سه شانس بقا برای کمپانی به همراه بیاورد و این یعنی آغازموفقیت  .

 CTR به ۳ خط تولید مجهز بود اما یک محصول توانست CTR  را برای همیشه ماندگار کند. برای اولین بار CTR  توانست ماشین های محاسباتی را طراحی کند و به همراه آن پانچ کارت های مخصوصی تولید شد . طراح اصلی این دستگاه فردی با نام هرمن هولریث بود که مدیرشرکت ماشین های جدول بندی  CTR  بود . هولریث کارمند اداره ی آمار آمریکا بود و ایده ی کار هم از همین جا به ذهنش خطور کرد .  تخصص اصلی این طراح نابغه در زمینه ی طراحی و  توسعه ی انواع  تجهیزات پردازش اطلاعات توسط کارت های پانچ بود.  این سطح  از تکنولوژِی در آن زمان در نوع خود  بی نظیر بود و طبعا کاربردهای اختصاصی خود را داشت .

  سال ۱۹۹۰ میلادی دولت آمریکا مناقصه ای دولتی در رابطه با پردازش اطلاعات حاصل از سرشماری سال ۱۹۹۰ میلادی برگزار کرد که برنده ی آن شرکت ماشین های جدول بندی هولریث بود. در آن تاریخ طبیعی بود که مشتری اصلی این تکنولوژی دولت آمریکا باشد و این چالشی  پیش روی هولریث گذاشت تا بتواند در میان سایر دولت ها و شرکت های خارجی و خصوصی آمریکا و سایر نقاط جهان هم برای محصولات خود مشتری داشته باشد .

 سال ۱۹۱۱ میلادی شرایط جسمی هولریث وخیم شد  و هولریث کسب و کار خود را با مبلغی معادل ۲٫۳ میلیون دلار به فردی به نام چارلز فلینت واگذار کرد.

 چارلز از شخصی به نام توماس واتسون که نفر دوم شرکت ان سی آر بود برای اداره ی چنین شرکت گسترده ای کمک خواست  و به دنبال آن واتسون در سال ۱۹۱۴ میلادی به مقام مدیر ارشد  CTR نایل شد و در سال ۱۹۱۵ میلادی ریاست کل شرکت را بر عهده گرفت.

  واتسون تجربیات ارزشمند فوق العاده ای داشت و توانست در عرض مدت زمان ۴ سال درآمد شرکت را به بیش از ۲ برابر برساند و شعبه ها و خدمات IBM را به  اروپا  ،آسیا ، استرالیا و آفریقای جنوبی گسترش دهد. توجه ویژه به مشتریان از بزرگ ترین سیاست های کاری واتسون بود و همین راز ماندگاری نام واتسون شد.

  حاصل تلاش های واتسون در سالهای مدیریتی خود  به وجود آمدن فرهنگی است که با نام فرهنگ IBM میان مردم جا افتاده است.  واتسون  با استخدام اولین کارمند معلول توانست نگاه های زیادی را به سمت خود بکشاند .با برپایی اولین دپارتمان مخصوص برای آموزش کارمندان در سال ۱۹۱۶ میلادی، واتسون توانست تحولی عظیم در سیستم مدیریتی به وجود بیاورد که تا آن زمان بی سابقه بود .

سال ۱۹۲۴ میلادی واتسون تصمیم گرفت نام شرکت را به IBM تغییر دهد و افسانه ی  IBM از همین جا آغاز شد.

با فرا رسیدن دهه ی ۳۰ میلادی، رکود اقتصادی بزرگی سرتاسر آمریکا را فراگرفت و همه ی صنایع به کمای مطلق فرو رفتند. چالشی بزرگ روبروی واتسون قرار گرفت. شرکتش در خطر بود.

نبوغ واتسون برای مقابله با این چالش در نوع خود بی نظیر بود . واتسون در چنین موقعیتی به جای اخراج کارمندانش و در پیش گرفتن سیاست تعدیل نیرو ، استخدام افراد جدیدی را در نظر گرفت و حتی تصمیم گرفت میزان دستمزد آنها را از معیاراستاندارد افزایش دهد و برایشان بیمه ی عمر در نظر بگیرد.

 اما هدف واتسون از این تصمیم چه بود؟

جلب و تشویق افراد برای خلق نوآوری های  بیشتر و ایجاد  تقاضاهای جدیدتر.

البته همه چیز خوب پیش نرفت و پس از ۶ سال واتسون مجبور شد شاخه ی کسب و کار خدمات مواد غذایی خود را به فروش برساند.

سال ۱۹۳۵ میلادی سال طلایی

در این سال ایالات متحده ی آمریکا یک مناقصه ی بزرگ به نام طرح بزرگ تامین اجتماعی آمریکا برگزار کرد که به عبارتی بزرگترین و پیچیده ترین عملیات حسابداری طول تاریخ تا آن زمان محسوب می شد . برای عملی شدن چنین تصمیم بزرگی ، تجهیزات فوق پیشرفته ای نیاز بود و در این میان شرکت واتسون تنها برنده ی این مناقصه شناخته شد . آی بی ام در این پروژه توانست موفقیتی بزرگ به دست بیاورد و همین  باعث شد که IBM به بزرگترین شرکت در حوزه ی خود تبدیل شود و سفارش های بیشتری از طرف دولت آمریکا داشته باشد و همین موفقیت بزرگ بود که پردازش اطلاعات را به زمینه ی اصلی فعالیت شرک آی بی ام تبدیل کرد .

اما چرا واتسون برنده ی این مزایده شد؟

در دوران رکود اقتصادی ، واتسون پذیرفته ریسکی بزرگ را انجام دهد که حاصل آن وجود تعداد بسیار زیادی تجهیزات پردازشی در انبار شرکت آی بی ام بود که می توانست پردازش اطلاعات چیزی در حدود ۲۶ میلیون نفر را انجام دهد .

واتسون تجربه ی زندگی در دوران جنگ جهانی اول را به چشم دید و تمام ویرانی های آن را از نزدیک مشاهده کرد . به همین دلیل همیشه معتقد بود تجارت می تواند مانعی بزرگ در برابر جنگ باشد .

و اما خلق شعار صلح جهانی

 این شعار یکی دیگر از شاهکار های واتسون است . شعاری که او بر سر در ورودی شرکت خود نوشت و باعث شد تا در میان رهبران کشورهای مختلف جهان به دلیل افکار مثبت و صلح طلبانه اش مورد توجه و حمایت فراوانی قرار بگیرد و جوایز متعددی را به نام خود رقم بزند.

با آغاز جنگ جهانی دوم طبیعی بود که واتسون سیاست های شرکت را به سمت آمریکا متمایل کند و به همین دلیل شروع به طراحی و تولید انواع ادوات نظامی برای دولت آمریکا نمود و درآمد حاصل از آن را تصمیم گرفت به امور خیریه و  کودکان و زنان آسیب دیده از جنگ اختصاص دهد .

البته بر اساس اسناد معتبری که وجود دارد مشخص شده که نیروهای متفقین در پروژه های جنگی خود در این دوران از تجهیزات پردازشی آی بی ام استفاده میکردند . همین توانست به نقطه ی مبهمی در تاریخ شرکت تبدیل شود که تا امروز هم بی پاسخ مانده است.

 در جریان جنگ جهانی دوم شعب آی بی ام در اروپا و آلمان توسط ارتش نازی ها اشغال نشد و افسران آلمانی در جریان هولوکاست برای طبقه بندی نام یهودی ها در اردوگاه آشویتز از تجهیزات و سیستم های پردازشی شرکت آی بی ام استفاده کرده بودند .

. پس از پایان جنگ یک طرف ویرانی بود و یک طرف آی بی امی که به قدری گسترش و توسعه یافته بود که حتی  مدیران شرکت هم از سرنوشت و آینده ی شرکت هراسان بودند . به دنبال خاموش شدن آتش جنگ،  تقاضا برای  تجهیزات نظامی کاهش یافته بود و چالشی جدید پیش روی شرکت قرار گرفت. تنها راه حل این قضیه هم توسعه و گسترش بخشیدن به روند رشد جهانی شرکت بود و با همین رویکرد در سال ۱۹۴۹ میلادی تشکیلات سازمان به بالاترین درجه ی خود رسید.

سال ۱۹۵۶ میلادی تلخ ترین سال IBM

آی بی ام مدیر و رهبر خودش را برای همیشه  از دست داد .

 پس از فوت واتسون ، پسرش مقام ریاست شرکت را به دست گرفت . با آغاز دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی ، چالش های فراوانی برای آی بی ام به وجود آمد . شرکت های رقیبی مانند اپل رشد کردند و با طراحی و معرفی انواع محصولات و تجهیزات در حوزه ی رایانه و تکنولوژی خطر بزرگی برای نام و اعتبار IBM محسوب می شدند.

 در کنار چنین شرایط سختی، با رشد و توسعه ی شرکت طبیعی بود سیستم مدیریتی شرکت هم به مراتب پیچیده تر و نظارت آن هم سخت تر از قبل شود. واتسون جونیور در چنین شرایط  پیچیده و سختی ملزم به حفظ یادگار پدرش بود اما از آنجایی که روند سیستم مدیریتی او با پدرش تفاوت هایی داشت در آغاز ، تمامی قوانین نانوشته و غیر رسمی شرکت آی بی ام را به صورت مدون و نگاشته شده درآورد و به آن جنبه ی رسمی و قانونی بخشید .

با آغاز دوران جنگ سرد در ایالات متحده ی آمریکا این تفکر برای دولتمردان و سیاستمداران آمریکایی تعریف شد که اهمیت و ضرورت محاسبات دیجیتالی در شرایط فعلی از هر چیزی مهم تر است . واتسون پدر سالها پیش پی برده بود آینده ی شرکت و دنیا در گرو دستگاه های تجهیزات محاسباتی و کامپیوترهاست و واتسون پسر هم متوجه شده بود که آینده ی شرکت به فروش همین کامپیوترها وابسته است   به همین دلیل شرکت آی بی ام برای دولت آمریکا چند دستگاه ابر رایانه با قدرت پردازش اطلاعاتی بالا طراحی کرد  که کاربردهای وسیعی هم داشت.

 هر محصولی که شرکت  آی بی ام که به بازار معرفی کرد در نوع خود بی نظیر بود به همین دلیل تا سالها آی بی ام به عنوان غول دنیای تکنولوژی شناخته می شد.  در حوزه ی کامپیوترهای مین فریم که به عنوان استانداردی برای صنعت خود محسوب می شدند IBM تنها نام شناخته شده بود.

با وضع  قوانین آنتی تراست در آمریکا سلطه گری IBM به خطر افتاد . وزارت دادگستری ایالت متحده ی آمریکا علیه شرکت آی بی ام شکایت بزرگی به جریان انداخت و به دنبال آن شرکت آی بی ام محکوم شد و تصمیم گرفت که سیاست های کاری شرکت را تغییر دهد.

 در اولین اقدام شرکت IBM در سال ۱۹۶۹ میلادی بخش سخت افزار از بخش نرم افزار کاملا جدا شد. همین اقدام بنیان صنعتی ثروتمند و جدید با نام نرم افزار را در دنیا رقم زد. موفقیتی که برای اولین بار به نام IBM رقم خورد.

و اما آغاز دهه ی ۶۰ میلادی

 واتسون پسر پس از سکته ی قلبی  خود را بازنشسته کرد و مدیریت شرکت را به فرانک کری ۲۵ ساله سپرد. این مدیر جوان که سابقه ی درخشانی در بخش مدیریت و پردازش اطلاعات داشت به مدیریت جدید شرکت منصوب شد و IBM رویدادهای جدیدی را پس از آن تجربه کرد.

 دهه ی ۷۰ میلادی دهه ی سلطه ی سخت افزارها  بود. نوآوری های تکرار نشدنی و جدیدی در این دهه معرفی شد  . برای اولین بار در این دهه IBM از محصولاتی مثل فلاپی دیسک ها ، دستگاه اسکن بارکد ، دستگاه های خودپرداز بانک ها رونمایی کرد . دنیا اولین بار بود که چنین محصولاتی را به خود می دید.

دهه ی ۸۰ میلادی برای تاریخ بشریت سال ورود کامپیوتر ها به حریم خصوصی افراد شناخته شده است و تقریبا در هر منزل آمریکایی یک عدد دستگاه PC  وجود داشت .به همین دلیل آی بی ام همزمان با این انقلاب بزرگ جهانی  به طراحی و تولید اولی  PC  خود پرداخت. اما استراتژی قیمت گذاری این محصولات به طرزی بود که بسیار ارزان تر از محصولات صنعتی اش بود به همین دلیل کاربران استقبال فوق العاده ای از این محصولات کردند و موفقیت بزرگ دیگری رقم خورد.

 

یک شکست بزرگ به دنبال تصمیمی غلط

 سلطه ی  IBM چندان دوامی نداشت و نداشت و به دنبال یک سیاست غلط شرکت IBM سلطه و تسلط خود را بر بازار از دست داد. شرکت آی بی ام تصمیم گرفته بود برای اینکه در طراحی و ساخت PC  ها سرعت عمل بیشتر و سریع تری  داشته باشد طراحی و ساخت  بخشی از قطعات مورد نیاز خود را به شرکت های ثالث واگذاری کند. طبیعی بود کیفیت محصولات شرکت به یکباره افت کند و همین تصمیم نادرست منجر به کاهش قدرت و سلطه گری  شرکت شد و IBM بازار خود را به نفع رقبا از دست داد و این شرکت با وجود نوآوری های متعدد، دیگر نتوانست اعتبار اولیه ی خود را به دست بیاورد.

. بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ میلادی شرکت آی بی ام در حدود ۱۶ میلیارد از دارایی های خود را  به دنبال همین تصمیم نابجا از دست داد و بسیاری از کارمندان از شرکت اخراج شدند . نه دنیا باور می کرد و نه  مدیران ارشد و میانی شرکت که آی بی ام در معرض ورشکستگی قرار گرفته است.

 به همین منظور و برای نجات شرکت از آن بحران بزرگ و سخت به طور ناگهانی در سال ۱۹۹۳ میلادی در تصمیمی عجیب شخصی با نام لوییس گرستنر را برای ادامه ی ریاست شرکت IBM در نظر گفته شد . یکی از مهم ترین سیاست های لوییس تمرکز بر قسمت  نرم افزار شرکت بود و برای ادامه ی حیات شرکت تصمیم گرفت تجارت های کوچک و کم سود را به کلی از بخش تولید حذف کند. لوییس توانست با تکیه بر تخصص و تجارب خود شرکت در حال سقوط  و ورشکسته ی آی بی ام را جان تازه ای ببخشد  و در سال ۱۹۹۴ میلادی IBM را به سودآوری برساند. امروز شرکت IBM جزء ۱۰  برند برتر و قدرتمند جهان جای گرفته است.

وقتی به قدرت و اصالت خود ایمان داشته باشی هیچ چیز را یارای مقابله با تو نخواهد بود…..

ت

برای مشاهده محصولات بیشتر از صفحه اصلی سایت دیدن کنید.

کلیه محصولات عرضه شده در استوک لند در صورت درخواست شما عزیزان بصورت ضمانت شده و همراه با گارانتی  ارائه می شود.

استوک لند مرکز فروش انواع لپ تاپ استوک در ایران، جهت ارتباط با ما از راه های زیر اقدام نمائید؛

آدرس: تهران ، میدان ولیعصر عج٬ بالاتر از زرتشت٬ کوچه پزشک پور٬ پلاک ۲۵ واحد ۱۲

وبسایت: stockaran.com

اینستاگرام: stocklandchanell

توییتر : Stocklandshop@

تلگرام : stocklandchannel

یوتیوب : StocklandTV

شماره های تماس: ۴ الی ۰۲۱۸۸۹۳۶۰۲۰
مشاوره: ۰۲۱۸۸۹۳۶۰۲۱
همراه: ۰۹۳۳۱۰۰۲۲۱۵

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *